  • Mfr # HDSC-4872-24-4-PERF
  • Zoro # G022717563
/ea
See details
Key Features
Door Type
Perforated
Overall Height
72 in
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Door Handle Type
T-Handle
Door Locking Points
3 Point Lock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4872-24-4-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
72 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
24 in
Details
Door Type
Perforated
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Door Handle Type
T-Handle
Door Locking Points
3 Point Lock
Number of Shelves
4
Cabinet Material
All Welded Steel
Cabinet Finish
Powder Coat
Number of Doors
2
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Red
Item
Cabinet
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 72in High x 24in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY..