  • Mfr # HDSC-4878-19-4-PERF
  • Zoro # G522718633
/ea
See details
Key Features
Number of Shelves
4
Overall Depth
19 in
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Handle Type
T-Handle
Cabinet Finish
Powder Coat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4878-19-4-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
19 in
Overall Width
48 in
Overall Height
78 in
Details
Number of Shelves
4
Item
Cabinet
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Handle Type
T-Handle
Cabinet Finish
Powder Coat
Color
Red
Cabinet Material
All Welded Steel
Number of Doors
2
Door Locking Points
3 Point Lock
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Door Type
Perforated
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 78in High x 19in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY..