  • Mfr # HDSC-4878-24-4
  • Zoro # G222716984
/ea
See details
Key Features
Number of Shelves
4
Number of Doors
2
Overall Depth
24 in
Assembled/Unassembled
Assembled
Overall Height
78 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4878-24-4
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
24 in
Overall Height
78 in
Overall Width
48 in
Details
Number of Shelves
4
Number of Doors
2
Assembled/Unassembled
Assembled
Item
Cabinet
Color
Putty
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Locking Points
3 Point Lock
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Door Handle Type
L-Style
Cabinet Finish
Powder Coat
Door Type
Solid
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet. 48in Wide x 78in High x 24in Deep 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY..