  • Mfr # HDSC-4878-19-4L-PLEX
  • Zoro # G922720274
/ea
See details
Key Features
Overall Height
84 in
Number of Doors
2
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Shelves
4
Overall Width
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4878-19-4L-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
84 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
19 in
Details
Number of Doors
2
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Shelves
4
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Handle Type
L-Style
Item
Cabinet
Cabinet Finish
Powder Coat
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Locking Points
3 Point Lock
Door Type
Plexiglass
Color
Light Blue
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 48in Wide x 84in High x 19in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 6in Legs (NOTE: Legs ship loose. Hardware included)..