  • Mfr # HDSC-3648-24-2-PERF
  • Zoro # G922717403
/ea
Key Features
Number of Shelves
2
Overall Depth
24 in
Cabinet Material
All Welded Steel
Overall Height
48 in
Door Locking Points
3 Point Lock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3648-24-2-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
24 in
Overall Height
48 in
Overall Width
36 in
Details
Color
Red
Number of Shelves
2
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Locking Points
3 Point Lock
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Finish
Powder Coat
Door Type
Perforated
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Doors
Door Handle Type
T-Handle
Item
Cabinet
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 36in Wide x 48in High x 24in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY..