  • Mfr # HDSC-3648-24-2-PERF
  • Zoro # G622736841
/ea
See details
Key Features
Door Locking Points
3 Point Lock
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Shelves
2
Overall Height
48 in
Door Type
Perforated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3648-24-2-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
48 in
Overall Width
36 in
Overall Depth
24 in
Details
Door Locking Points
3 Point Lock
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Shelves
2
Door Type
Perforated
Color
Black
Door Handle Type
T-Handle
Cabinet Material
All Welded Steel
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Doors
Cabinet Finish
Powder Coat
Item
Cabinet
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 36in Wide x 48in High x 24in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. Black..