  • Mfr # HDSC-4872-19-4-PERF
  • Zoro # G722737403
/ea
See details
Key Features
Assembled/Unassembled
Assembled
Overall Height
72 in
Number of Doors
2
Door Locking Points
3 Point Lock
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4872-19-4-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
72 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
19 in
Details
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Doors
2
Color
Black
Door Locking Points
3 Point Lock
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Door Handle Type
T-Handle
Number of Shelves
4
Item
Cabinet
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Type
Perforated
Cabinet Finish
Powder Coat
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 72in High x 19in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. Black..