  • Mfr # HDSC-4848-19-2L-PERF
  • Zoro # G722717573
/ea
See details
Key Features
Overall Height
54 in
Color
Gray
Door Type
PERFORATED
Overall Width
48 in
Cabinet Finish
Powder Coat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4848-19-2L-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
54 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
19 in
Details
Color
Gray
Door Type
PERFORATED
Cabinet Finish
Powder Coat
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Material
All welded steel
Item
Cabinet
Number of Shelves
2
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 54in High x 19in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 6in Legs (NOTE: Legs ship loose. Hardware included)..