  • Mfr # HDSC-4848-19-2L-PERF
  • Zoro # G922715737
Door Type
Perforated
Number of Doors
Powder Coat
Door Handle Type
T-Handle
Overall Width
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HDSC-4848-19-2L-PERF
Overall Width
48 in
Overall Depth
19 in
Overall Height
54 in
Details
Door Type
Perforated
Number of Doors
Powder Coat
Door Handle Type
T-Handle
Color
Putty
Number of Shelves
Door Locking Points
3 Point Lock
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 54in High x 19in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 6in Legs (NOTE: Legs ship loose. Hardware included)..