  • Mfr # HDSC-4848-19-2L-PLEX
  • Zoro # G822715462
/ea
See details
Key Features
Overall Height
54 in
Overall Width
48 in
Cabinet Finish
Powder Coat
Door Handle Type
L-Style
Overall Depth
19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4848-19-2L-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
54 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
19 in
Details
Cabinet Finish
Powder Coat
Door Handle Type
L-Style
Door Type
Plexiglass
Cabinet Material
All Welded Steel
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Door Locking Points
3 Point Lock
Assembled/Unassembled
Assembled
Item
Cabinet
Number of Doors
2
Number of Shelves
2
Color
Light Blue
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 48in Wide x 54in High x 19in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 6in Legs (NOTE: Legs ship loose. Hardware included)..