  • Mfr # HDSC-4848-19-2L-PLEX
  • Zoro # G822719514
/ea
Key Features
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Doors
2
Overall Width
48 in
Door Locking Points
3 Point Lock
Overall Depth
19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4848-19-2L-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Depth
19 in
Overall Height
54 in
Details
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Doors
2
Door Locking Points
3 Point Lock
Door Handle Type
L-Style
Cabinet Material
All Welded Steel
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Finish
Powder Coat
Item
Cabinet
Color
Putty
Door Type
Plexiglass
Number of Shelves
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 48in Wide x 54in High x 19in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 6in Legs (NOTE: Legs ship loose. Hardware included)..