  • Mfr # HDSC-4884-24-4C
  • Zoro # G422717774
/ea
Key Features
Door Locking Points
3 Point Lock
Cabinet Material
All Welded Steel
Number of Shelves
4
Overall Width
48 in
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4884-24-4C
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Height
90 in
Overall Depth
24 in
Details
Door Locking Points
3 Point Lock
Cabinet Material
All Welded Steel
Number of Shelves
4
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Assembled/Unassembled
Assembled
Cabinet Finish
Powder Coat
Color
Light Blue
Door Type
Solid
Item
Cabinet
Door Handle Type
L-Style
Number of Doors
2
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet. 48in Wide x 90in High x 24in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).