  • Mfr # HDSC-4848-19-2C
  • Zoro # G622716638
/ea
Key Features
Door Type
SOLID
Color
Gray
Cabinet Material
All welded steel
Overall Depth
19 in
Number of Shelves
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4848-19-2C
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
19 in
Overall Width
48 in
Overall Height
54 in
Details
Door Type
SOLID
Color
Gray
Cabinet Material
All welded steel
Number of Shelves
2
Cabinet Finish
Powder Coat
Item
Cabinet
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet. 48in Wide x 54in High x 19in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE:Casters ship loose. Hardware included).