  • Mfr # HDSC-4848-19-2C
  • Zoro # G122720067
/ea
See details
Key Features
Door Locking Points
3 Point Lock
Door Handle Type
L-Style
Number of Shelves
2
Number of Doors
2
Overall Depth
19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4848-19-2C
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
19 in
Overall Height
54 in
Overall Width
48 in
Details
Door Locking Points
3 Point Lock
Door Handle Type
L-Style
Number of Shelves
Number of Doors
Assembled/Unassembled
Assembled
Item
Cabinet
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Type
Solid
Cabinet Finish
Powder Coat
Color
Red
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet. 48in Wide x 54in High x 19in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE:Casters ship loose. Hardware included).