  • Mfr # HDSC-4860-19-3C
  • Zoro # G422720590
/ea
See details
Key Features
Door Type
Solid
Door Handle Type
L-Style
Color
Light Blue
Overall Width
48 in
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4860-19-3C
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Height
66 in
Overall Depth
19 in
Details
Door Type
Solid
Door Handle Type
L-Style
Color
Light Blue
Item
Cabinet
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Shelves
3
Door Locking Points
3 Point Lock
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Doors
2
Cabinet Finish
Powder Coat
Cabinet Material
All Welded Steel
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet. 48in Wide x 66in High x 19in Deep. 3 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).