  • Mfr # HDSC-3648-19-2C-PERF
  • Zoro # G022720389
/ea
See details
Key Features
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Shelves
2
Color
Red
Overall Depth
19 in
Door Locking Points
3 Point Lock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3648-19-2C-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
19 in
Overall Width
36 in
Overall Height
54 in
Details
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Shelves
2
Color
Red
Door Locking Points
3 Point Lock
Door Handle Type
T-Handle
Cabinet Material
All Welded Steel
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Finish
Powder Coat
Number of Doors
Door Type
Perforated
Item
Cabinet
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 36in Wide x 54in High x 19in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).