  • Mfr # HDSC-4860-19-3C-PERF
  • Zoro # G522720506
/ea
Key Features
Overall Height
66 in
Cabinet Finish
Powder Coat
Overall Width
48 in
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Doors
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4860-19-3C-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
66 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
19 in
Details
Cabinet Finish
Powder Coat
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Item
Cabinet
Number of Doors
2
Door Locking Points
3 Point Lock
Number of Shelves
3
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Red
Door Type
Perforated
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Handle Type
T-Handle
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 66in High x 19in Deep. 3 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).