  • Mfr # HDSC-3648-24-2C-PLEX
  • Zoro # G722720023
/ea
Key Features
Color
Gray
Overall Width
36 in
Overall Depth
24 in
Cabinet Finish
Powder Coat
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3648-24-2C-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
54 in
Details
Color
Gray
Cabinet Finish
Powder Coat
Item
Cabinet
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Door Type
Plexiglass
Cabinet Material
All welded steel
Number of Shelves
2
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 36in Wide x 54in High x 24in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).