  • Mfr # HDSC-4872-19-4-PLEX
  • Zoro # G722736949
/ea
Key Features
Number of Shelves
4
Cabinet Material
All Welded Steel
Number of Doors
2
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Door Type
Plexiglass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4872-19-4-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Depth
19 in
Overall Height
72 in
Details
Number of Shelves
4
Item
Cabinet
Cabinet Material
All Welded Steel
Number of Doors
2
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Door Type
Plexiglass
Door Locking Points
3 Point Lock
Assembled/Unassembled
Assembled
Cabinet Finish
Powder Coat
Door Handle Type
L-Style
Color
Black
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 48in Wide x 72in High x 19in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. Black..