  • Mfr # PC-48S-1424-4
  • Zoro # G622718021
/ea
See details
Key Features
Load Capacity
2,000 lbs
Width
48 in
Overall Height
34 in
Finish
Powder coat
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PC-48S-1424-4
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
48 in
Overall Height
34 in
Overall Depth
26 in
Details
Load Capacity
2,000 lbs
Item
Mobile bench
Finish
Powder coat
Material
Steel
Color
Gray
Handle
L-Style
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, Heavy Duty Cabinet Workbenches feature Side and Back Stops and are complete with a keyed handle door and push handle. Work area is 48in W x 26in D X 34in H. With 4 recessed pull handle drawers and a center shelf. 2 rigid & 2 swivel 5in x 2in Steel casters. Capacity 2,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.