  • Mfr # PC-48S-1424-4
  • Zoro # G022717839
/ea
Key Features
Material
Steel
Drawer Load Rating
100 lbs
Drawer Height
5
Caster Type
2 Rigid,2 Swivel
Handle
L-Style
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PC-48S-1424-4
Country of Origin
United States
Dimensions
Drawer Height
5
Drawer Depth
23.375 in
Drawer Width
13.75 in
Overall Depth
26 in
Overall Width
48 in
Overall Height
34 in
Details
Item
Mobile bench
Material
Steel
Drawer Load Rating
100 lbs
Caster Type
2 Rigid,2 Swivel
Handle
L-Style
Workbench/Table Leg Type
Casters
Cabinet Locking Mechanism
Recessed Handle
Caster Material
Semi-Steel
Includes
Sides and backstops
Finish
Powder coat
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Drawers
4
Color
Red
Load Capacity
2,000 lbs
Description
All welded steel, Heavy Duty Cabinet Workbenches feature Side and Back Stops and are complete with a keyed handle door and push handle. Work area is 48in W x 26in D X 34in H. With 4 recessed pull handle drawers and a center shelf. 2 rigid & 2 swivel 5in x 2in Steel casters. Capacity 2,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.