  • Mfr # PC-48S-1424-1
  • Zoro # G722720351
/ea
Key Features
Handle
L-Style
Caster Type
2 Rigid,2 Swivel
Overall Height
34 in
Load Capacity
2,000 lbs
Overall Depth
26 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PC-48S-1424-1
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
34 in
Overall Depth
26 in
Drawer Height
5
Drawer Width
13.75 in
Drawer Depth
23.375 in
Overall Width
48 in
Details
Handle
L-Style
Caster Type
2 Rigid,2 Swivel
Item
Mobile bench
Load Capacity
2,000 lbs
Color
Light Blue
Caster Material
Semi-Steel
Drawer Load Rating
100 lbs
Finish
Powder coat
Assembled/Unassembled
Assembled
Includes
Sides and backstops
Number of Drawers
1
Workbench/Table Leg Type
Casters
Material
Steel
Cabinet Locking Mechanism
Recessed Handle
Description
All welded steel, Heavy Duty Cabinet Workbenches feature Side and Back Stops and are complete with a keyed handle door and push handle. Work area is 48in W x 26in D X 34in H. With 1 recessed pull handle drawer and 2 half shelves. 2 rigid & 2 swivel 5in x 2in Steel casters. Capacity 2,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.