  • Mfr # TSC-1828-12P
  • Zoro # G922720854
/ea
Key Features
Number of Shelves
1
Caster Material
Phenolic
Caster Type
2 Rigid, 2 Swivel
Overall Length
28 in
Finish
Powder Coat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TSC-1828-12P
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
28 in
Overall Height
37 in
Overall Width
18 in
Details
Number of Shelves
1
Caster Material
Phenolic
Caster Type
2 Rigid, 2 Swivel
Finish
Powder Coat
Assembled/Unassembled
Assembled
Material
All Welded Steel
Color
Putty
Load Capacity
1,000 lbs
Item
Platform Truck
Description
All welded steel, Heavy Duty Box Cart with Tray Shelf. Constructed of 16 gauge steel with 1/2in hemmed edge. Top box is 12in deep and the bottom tray is 2-1/2in deep. Shelf clearance is 15-3/4in", floor clearance is 6in. Includes push handle. 2 swivel, 2 rigid 5in x 1-1/4in polyurethane casters. Capacity 1,000 lbs. Dimensions 28in W x 18in D x 37in H. Powder Coat finish.