  • Mfr # AD63-1836P
  • Zoro # G8163883
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Steel
Finish
Epoxy Coated
Number of Shelves
4
Standards
NSF Approved
Includes
(2) Posts, (8) S Hooks
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AD63-1836P
Dimensions
Overall Depth
18 in
Overall Width
36 in
Overall Height
63 in
Details
Item
Wire Shelving Add-On Kit
Material
Steel
Finish
Epoxy Coated
Number of Shelves
4
Standards
NSF Approved
Includes
(2) Posts, (8) S Hooks
Color
Green
Shelf Configuration
Add-On
Load Capacity per Shelf
800 lb
Includes Mounting Hardware
No
Whole Unit Load Capacity
3,200 lb
Recommended Environments
Dry, Wet
Mounting Hardware Required
No
Description
Wire Shelving Add-On Kit, Green Color, Epoxy Coated, Includes (2) Posts, (8) S Hooks, Includes Mounting Hardware No, Load Capacity per Shelf 800 lb, Material Steel, Mounting Hardware Required No, Overall Depth 18 in, Overall Height 63 in, Overall Width 36 in, Dry, Wet Recommended Environments, Standards NSF Approved, 3,200 lb, Shelf Configuration Add-On, Number of Shelves 4