  • Mfr # TUB1711-12WT
  • Zoro # G3748717
/ea
Key Features
Overall Height
12 in
Overall Length
17-1/4 in
Overall Width
11 in
Type
Cross Stack
Material
Polypropylene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TUB1711-12WT
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
12 in
Overall Length
17-1/4 in
Overall Width
11 in
Overall L x W x H
17-1/4 in L x 11 in W x 12 in H
Inside Width
7 in
Inside Length
Inside Height
12 in
Bottom Inside Length
Bottom Inside Width
7 in
Top Inside Length
Top Inside Width
7 in
Details
Type
Cross Stack
Volume Capacity
5.5 gal
Material
Polypropylene
Load Capacity
100 lbs
Color
White
Item
Storage Container
Stacking Capacity
100 lb
For Use With
Mfr No. LID1711WT
Nestable
Nesting Capable
Stackable
Stacking Capable
Shape
Rectangular
Weight Capacity
100 lb
Series
TUB1711
Electrostatic Discharge
Not Electrostatic Discharge Conductive
Container Bottom Type
Solid
Fork Pockets
Fork Pockets Not Included
Edge/Corner Design
Rounded
Includes Lid
Lid Not Included
Resistant To
Corrosion, Water
Minimum Operating Temperature
-20 Degrees F
Body Color
White
Maximum Operating Temperature
135 Degrees F
FDA Compliant
FDA Compliant
Container Wall Type
Solid
NSF Certified
Not NSF Certified
Compatible Lid Number
Mfr. No. LID1711WT
Standards
USDA
Ventilated
Ventilated
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Description
Cross Stacking Tote, Container Wall Type Solid, Fork Pockets Fork Pockets Not Included, Includes Lid Lid Not Included, Material Plastic, Maximum Operating Temperature 135 Degrees F, Minimum Operating Temperature -20 Degrees F, Body Color White, Nestable Nesting Capable, Overall Height 12 in, Overall Length 17 1/4 in, Overall Width 11 in, Resistant To Corrosion, Water, Stackable Stacking Capable, Stacking Capacity 100 lb, Volume Capacity 5.5 gal, Weight Capacity 100 lb