  • Mfr # WC34-CB2448GY
  • Zoro # G4633663
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Height
34 in
Load Capacity
1,600 lb
Number of Shelves
2
Material
Steel
Finish
Epoxy Coated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WC34-CB2448GY
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
34 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
24 in
Usable Width
48 in
Usable Depth
24 in
Details
Load Capacity
1,600 lb
Number of Shelves
2
Color
Gray
Item
Wire Cantilever
Material
Steel
Finish
Epoxy Coated
Standards
NSF
Mounting Mechanism
Post
Load Capacity per Shelf
800 lb
Description
Wire Cantilever, 800 lb Load Capacity per Shelf, Number of Shelves 2, Usable Depth 24 in, Usable Width 48 in, Mounting Mechanism Post, Hanging Mounting Type, Overall Depth 24 in, Overall Height 34 in, Overall Width 48 in, 1,600 lb Load Capacity, Steel, Gray, Epoxy Coated, NSF