  • Mfr # WR74-3660P
  • Zoro # G8163524
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
36"
Depth
60"
Height
74"
Material
Steel
Number of Shelves
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WR74-3660P
Dimensions
Width
36"
Depth
60"
Height
74"
Overall Depth
36 in
Overall Height
74 in
Overall Width
60 in
Details
Item
Wire Shelving
Material
Steel
Number of Shelves
4
Color
Green
Finish
Epoxy Coated
Load Capacity
3500 lb.
Standards
NSF Approved
Shelf Configuration
Starter
Recommended Environments
Dry, Wet
Whole Unit Load Capacity
2,400 lb
Load Capacity per Shelf
600 lb
Description
Wire Shelving, Green Color, Epoxy Coated, Load Capacity per Shelf 600 lb, Material Steel, Overall Depth 36 in, Overall Height 74 in, Overall Width 60 in, Dry, Wet Recommended Environments, Standards NSF Approved, 2,400 lb, Shelf Configuration Starter, Number of Shelves 4