  • Mfr # G22-WH-CP-CO-U
  • Zoro # G0068446
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
10.8
Nominal Length
22 in
Nominal Width
4 in
Nominal Height
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G22-WH-CP-CO-U
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Length
22 in
Nominal Width
4 in
Nominal Height
1 in
Width
4"
Length
22"
Cord Length
5.0 ft
Cord Length - Fixtures
5.0 ft
Height
1"
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Overall Height
1 in
Overall Width
4 in
Overall Length
22 in
Details
Item
LED Undercabinet Lighting
Voltage
120V AC
Watts
10.8
LED Replacement For
1 Lamp LFL
Warranty
5 yr
Lumens Per Watt
67.0
Temp. Range
0 to 104 Degrees F
Connection - Fixtures
Plug-In
Includes
5' Cord,USB Charging Port & Convenience Outlet
Color Temp.
4000K
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Color Rendering Index
90
Number of Pucks
Not a Puck Light
Lamp Watts - Fixtures
11.1 W
Housing Material
Aluminum
Green Certification or Other Recognition
ENERGY STAR
Linkable Up To
Unlinkable
Item - Under Cabinet Lights
LED Under Cabinet Light
Max. Fixture Wattage
11.1 W
Lumens
741 lm
Rated Life
50,000 hr
Lighting Technology
LED
Switch Style
Rocker
Light Color
Cool White
Fixture Voltage
120
CRI
90
Dimmable
No
Features
Convenience Outlet
Standards
UL Listed
Switch Action
Hi/Low/Off
Connection
Plug-In
Linkable
No
Fixture Type - Under Cabinet Lights
Linear Light
Color Temperature
4000K
Lamp Quantity
1
Housing Color
White
Dimmable / Non-Dimmable
Non-Dimmable
Lumens per Watt
67.0 lm/W
Lighting Certification
Unrated
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Includes Bulb
Yes
Bulb Quantity
Light Output
726 lm
For Bulb Type
Integrated LED
Maximum Fixture Wattage
11.1 W
Connection Type
Dimming Type
No Dimming
Switch Function
High/Low
Dimming Method
No Dimming
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Description
LED Under Cabinet Lighting, Lighting Technology LED, Connection Type Plug-In, Light Output 726 lm, Color Temperature 4000K, Color Rendering Index 90, Voltage 120V AC, Overall Length 22 in, Maximum Fixture Wattage 11.1 W, Dimmable No, Housing Color White, Housing Material Aluminum, Linkable No, Switch Function High/Low, Includes Bulb Yes, Bulb Quantity 1, Cord Length 5.0 ft, Dimming Method No Dimming, Dimming Range Not Applicable, Dimming Type No Dimming, Features Convenience Outlet