  • Mfr # UC12-3K-HL-D
  • Zoro # G8359225
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
120V AC
Nominal Length
12 in
Nominal Width
3 1/2 in
Nominal Height
1 in
LED Replacement For
1 Lamp LFL
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UC12-3K-HL-D
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Length
12 in
Nominal Width
3 1/2 in
Nominal Height
1 in
Cord Length
5.0 ft
Cord Length - Fixtures
5.0 ft
Overall Width
Overall Length
12 in
Overall Height
1 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Details
Item
LED Undercabinet Fixture
Voltage
120V AC
LED Replacement For
1 Lamp LFL
Lamp Quantity
1
Lamp Watts - Fixtures
5.8 W
Dimmable
Yes
Light Color
Bright White
Features
Kelvin Slide Switch
Temp. Range
0 Degrees to 104 Degrees F
Lighting Technology
LED
Rated Life
50,000 hr
Switch Style
Rocker
Warranty
5 yr
Housing Color
White
Linkable Up To
10 Fixtures
Standards
ETL Listed
Fixture Type - Under Cabinet Lights
Linear Light
Lumens
424 lm
Item - Under Cabinet Lights
LED Under Cabinet Light
Includes
6 in Link Cable
Color Temperature
2700K, 3500K, 4000K
Number of Pucks
Not a Puck Light
Color Rendering Index
90
Max. Fixture Wattage
5.8 W
Lumens per Watt
81.5 lm/W
Switch Action
Hi/Low/Off
Housing Material
Aluminum
Connection - Fixtures
Plug-In
Fixture Voltage
120
Linkable
Yes
Bulb Quantity
1
Includes Mounting Hardware
Connection Type
Plug-In or Hardwired
Light Output
420 lm
Lighting Certification
Unrated
Includes Bulb
Maximum Fixture Wattage
6 W
Switch Function
High/Low/Off
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Description
LED Under Cabinet Fixture, Lighting Technology LED, Connection Type Plug-In or Hardwired, Light Output 420 lm, Color Temperature 2700K, 3500K, 4000K, Color Rendering Index 90, Voltage 120V AC, Overall Length 12 in, Maximum Fixture Wattage 6 W, Dimmable Yes, Housing Color White, Housing Material Aluminum, Linkable Yes, Switch Function High/Low/Off, Includes Bulb Yes, Bulb Quantity 1, Cord Length 5.0 ft, Features Kelvin Slide Switch, For Bulb Type Integrated LED