  • Mfr # 1290132-A18
  • Zoro # G9915705
/ea
Key Features
Fits Brand
Ranco
For Use With
Commercial Refrigeration
Features
Fittings (1/4 SAE)
Overall Length
18 in
Product Type
Hose
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1290132-A18
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
18 in
Bending Radius - Minimum
2 in
Line Connection Size
1/4 in
Details
Fits Brand
Ranco
Item
Refrigeration Hose, 18"
For Use With
Commercial Refrigeration
Features
Fittings (1/4 SAE)
Product Type
Hose
Line Connection Gender
Female
Operating Pressure - Maximum
3,000 psi
Line Connection Type
SAE
Connection Material
Stainless Steel
Burst Pressure
12,000 psi
Operating Pressure - Maximum
3,000 psi
Description
Hose, Burst Pressure 12,000 psi