  • Mfr # C01480230810M
  • Zoro # G3292690
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.52 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01480230810M
Country of Origin
Multiple
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.52 in
Inside Diameter
0.1 in
Outside Diameter
0.15 in
Wire Diameter
0.02 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Spring Rate
13.9 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
ASTM A877, JIS SWOSC-V
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.29 in