  • Mfr # C01480230620M
  • Zoro # G3292392
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01480230620M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.4 in
Outside Diameter
0.15 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
5/8 in
Inside Diameter
0.1 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Spring Rate
18.5 lb/in
Color
Gray
Deflection @ Load
0.21 in