  • Mfr # ASM040100
  • Zoro # G3287057
/ea
Key Features
Type
Medium Duty
Material
Alloy Steel
Outside Dia.
40 mm
Spring Rate
98.1 N/mm
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ASM040100
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
100 mm
Outside Dia.
40 mm
Outside Diameter
1.58 in
Free Length
3 15/16 in
Details
Type
Medium Duty
Material
Alloy Steel
Spring Rate
98.1 N/mm
Color
Red
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.24 in