  • Mfr # ASM040250
  • Zoro # G3287352
Outside Dia.
40 mm
Spring Rate
39.2 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ASM040250
Overall Length
250 mm
Outside Dia.
40 mm
Free Length
9 27/32 in
Outside Diameter
1.58 in
Spring Rate
39.2 N/mm
Color
Red
Finish
Chromium
End Type
Closed, Ground
Item
Die Spring
Deflection @ Load
0.2 in