  • Mfr # ASM030125
  • Zoro # G3286853
Key Features
Type
Medium Duty
Material
Alloy Steel
Outside Dia.
30 mm
Spring Rate
44.1 N/mm
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ASM030125
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
125 mm
Outside Dia.
30 mm
Free Length
4 59/64 in
Outside Diameter
1.18 in
Details
Type
Medium Duty
Material
Alloy Steel
Spring Rate
44.1 N/mm
Color
Red
End Type
Closed, Ground
Item
Die Spring
Finish
Chromium
Deflection @ Load
0.33 in