  • Mfr # ASM040175
  • Zoro # G3287188
Outside Dia.
40 mm
Spring Rate
56 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ASM040175
Overall Length
175 mm
Outside Dia.
40 mm
Free Length
6 57/64 in
Outside Diameter
1.58 in
Spring Rate
56 N/mm
Color
Red
Finish
Chromium
End Type
Closed, Ground
Item
Die Spring
Deflection @ Load
0.18 in