  • Mfr # ASM050250
  • Zoro # G3287343
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Dia.
50 mm
Spring Rate
61.3 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ASM050250
Overall Length
250 mm
Outside Dia.
50 mm
Free Length
9 27/32 in
Outside Diameter
1.97 in
Spring Rate
61.3 N/mm
Color
Red
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.18 in