  • Mfr # W0183004S
  • Zoro # G3287632
Key Features
System of Measurement
Inch
Material
Stainless Steel
Thickness
0.003 in
Overall Height
0.02 in
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
W0183004S
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.003 in
Overall Height
0.02 in
Max. Outside Dia.
0.183 in
Min. Inside Dia.
0.134 in
Inside Diameter - Minimum
0.13 in
Outside Diameter - Maximum
0.18 in
Details
Item
Wave Disc Spring
System of Measurement
Inch
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Type
2 Wave Spring Washer
Deflection @ Load
0.011 in