  • Mfr # W1102012
  • Zoro # G3287763
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.012 in
Overall Height
0.08 in
Finish
Plain
Type
3 Wave Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
W1102012
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.012 in
Overall Height
0.08 in
Max. Outside Dia.
1.102 in
Min. Inside Dia.
0.856 in
Inside Diameter - Minimum
0.86 in
Outside Diameter - Maximum
1.1 in
Details
Item
Wave Disc Spring
System of Measurement
Inch
Material
High Carbon Steel
Finish
Plain
Type
3 Wave Spring Washer
Deflection @ Load
0.038 in