  • Mfr # W2645028
  • Zoro # G3288113
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.028 in
Overall Height
0.18 in
Finish
Plain
Type
3 Wave Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
W2645028
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.028 in
Overall Height
0.18 in
Max. Outside Dia.
2.645 in
Min. Inside Dia.
2.057 in
Inside Diameter - Minimum
2.06 in
Outside Diameter - Maximum
2.65 in
Details
Item
Wave Disc Spring
System of Measurement
Inch
Material
High Carbon Steel
Finish
Plain
Type
3 Wave Spring Washer
Deflection @ Load
0.094 in