  • Mfr # T1051806091R
  • Zoro # G812471897
Spring Length @ Torque
1.313 in
Leg Length
3.5 in
Wind Direction
Right Hand
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
T1051806091R
Spring Length @ Torque
1.313 in
Leg Length
3.5 in
Inside Diameter
0.695 in
Outside Diameter
0.982 in
Wire Diameter
0.105 in
Details
Wind Direction
Right Hand
Material
Stainless Steel
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Deflection Angle
180 Degrees
Torque
16.56 in-lb
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 3.5 in, Spring Length @ Torque 1.313 in, Wind Direction Right Hand