  • Mfr # W6945063
  • Zoro # G3288463
Key Features
System of Measurement
Inch
Material
High Carbon Steel
Thickness
0.063 in
Overall Height
0.54 in
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
W6945063
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.063 in
Overall Height
0.54 in
Max. Outside Dia.
6.945 in
Min. Inside Dia.
5.408 in
Inside Diameter - Minimum
5.41 in
Outside Diameter - Maximum
6.95 in
Details
Item
Wave Disc Spring
System of Measurement
Inch
Material
High Carbon Steel
Finish
Plain
Type
3 Wave Spring Washer
Deflection @ Load
0.285 in