  • Zoro # G004319594
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting
Panel
Reset Type
Key
Display
2 Line Red/Green Backlight LCD
Number of Digits
6
Depth
4.54 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C48CS103
Zoro #
G004319594
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
4.54 in
Manufacturers Warranty Length
Limited
Character Height
0.2 in Secondary, 0.3 in Main
Width
1.95 in
Height
1.95 in
Diameter
4 in
Overall Height
2 in
Cutout Height
1 7/8 in
Cutout Width
1 7/8 in
Overall Width
2 in
Digit Height - Maximum
0.3 in
Overall Depth
4 5/8 in
Cutout DIN Size
1/8
Details
Item
Counter
Mounting
Panel
Reset Type
Key
Display
2 Line Red/Green Backlight LCD
Number of Digits
6
Prescaling Range
0.00001 to 9.99999
Special Features
Bi-Directional and Quadrature Counting, Red Top Line and Green Bottom Line Display
IP Rating
IP65
Output Rating
1/10 HP @ 120V AC, 5 A @ 250V AC, 5 A @ 30V DC
Scaler
Yes
Input Voltage
85 to 250V AC
NEMA Rating
4X
Preset
1
Fits
1/16 DIN; 1.772 in x 1.772 in Panel Cutout
Output
NPN Open Collector, Relay
Standards
cRUus, UKCA, UL E137808
Input Signal
1.5V DC Current Sinking, 30V DC Current Sourcing
Connector Type
Wire Clamp/Screw Terminal
Min. On/Off Pulse
10 msec
Power Required
11 to 14 V DC, 85 to 250 V AC
NEMA Enclosure Rating
4X
Count Speed - Maximum
11 kHz
Features
Bi-Directional and Quadrature Counting, Single Preset Version
Output Type
NPN Open Collector, Relay
Mounting Style
DIN Track
Counter Display Type
LCD
Digit Color
Green/Yellow
Terminal Connection Type
Wire Clamping Screw
Description
Counter, Number of Digits 6, 2 Line Red/Green Backlight LCD Display, Character Height 0.2 in Secondary, 0.3 in Main, Input Signal 1.5V DC Current Sinking, 30V DC Current Sourcing, Output Rating 1/10 HP @ 120V AC, 5 A @ 250V AC, 5 A @ 30V DC, Output NPN Open Collector, Relay, Mounting Panel, Diameter 4 in, Height 1.95 in, Depth 4.54 in, Width 1.95 in, Scaler Yes, Preset 1, Power Required 11 to 14 V DC, 85 to 250 V AC, Min. On/Off Pulse 10 msec, Prescaling Range 0.00001 to 9.99999, Reset Type Key