  • Mfr # HC1200-23-18 1
  • Zoro # G2665092
/ea
Key Features
Hose Included
No
Hose Length
150 ft
Hose Inside Dia.
1 in
Reel Inlet
1 in (F)NPT
Hose Outlet
1 in (F)NPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HC1200-23-18 1
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Length
150 ft
Hose Inside Dia.
1 in
Overall Width
34 in
Hose Outside Dia.
1 in
Overall Height
25 1/8 in
Overall Length
23 in
Mounting Hole Center to Center Height
9 in
Swivel Outlet Size
1 in
Mount Base Width
23 in
Reel Diameter
11 1/4 in
Handle Length
3 3/4 in
Mount Hole Diameter
1/2 in
Swivel Inlet Thread Size
1 in - 11 1/2
Swivel Inlet Size
1 in
Mounting Hole Center to Center Width
Swivel Outlet Thread Size
1 in - 11 1/2
Reel Width
18 in
Overall Dimensions
23 in L x 34 in W x 25 1/8 in H
Mount Base Height
Details
Hose Included
No
Reel Inlet
1 in (F)NPT
Hose Outlet
1 in (F)NPT
Finish
Powder Coated
Duty Rating
Heavy Duty
Color
Red
Max. Temp. Rating
225 Degrees F
Application
For Lawn Care, Grounds Maintenance, Pest Control, Steam Cleaning, Tree Spraying
Max. Pressure Rating
3000 psi
Housing Material
Steel
Bearings
Permanently Lubricated
Item
Hand Crank Hose Reel
Seal Type
Aflas
Mounting
Bench, Floor, Truck, Wall
Drive Type
Hand Crank
Swivel Material
Nickel Plated Steel
HP
None
Includes
Instructions
Bearing Construction
Permanently Lubricated
Fasteners Included
Includes Gooseneck
Yes
Hose Capacity
150 ft (1 in I.D.)
Swivel Inlet Gender
Female
Weight
104 lb
Maximum Operating Pressure
3,000 psi
Swivel Outlet Type
NPT
Reel Finish
Powder Coated
Reel Material
Steel
Includes Leader Hose
Hose Reel Primary Application
Air, Diesel, Garden, Gasoline, Hydraulic Oil, Oil, Pre-Rinse, Pressure Washer, Washdown, Water
For Dual Hose
Base Motion Type
Stationary
Swivel Outlet Gender
Female
Enclosed
Swivel Inlet Type
NPT
Includes Hose
Latch Type
Spring Loaded
Minimum Operating Temperature
32 Degrees F
Number of Mount Holes
4
Seal Material
TFE/P
Maximum Operating Temperature
225 Degrees F
Hose Reel Type
Free Standing Hose Reel, Vehicle Mount Hose Reel, Wall Mount Hose Reel
Features
Heavy Duty and Bolted Construction
Reel Color
Red
Description
Hand Crank Hose Reel, Air, Diesel, Garden, Gasoline, Hydraulic Oil, Oil, Pre-Rinse, Pressure Washer, Washdown, Water, Hose Capacity 150 ft (1 in I.D.), 3,000 psi, Overall Height 25 1/8 in, Overall Length 23 in, Overall Width 34 in, Reel Material Steel, Reel Finish Powder Coated, Drive Type Hand Crank, Enclosed No, Includes Hose No, Mounting Location Bench, Floor, Truck, Wall, Reel Color Red, Includes Gooseneck Yes