  • Mfr # 16UL1061STRBLA500
  • Zoro # G707453847
/ea
Free Shipping & Returns
Tinned Copper
Jacket Color
Black
Nominal Outside Dia.
0.08 in
Voltage
300V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
16UL1061STRBLA500
Nominal Outside Dia.
0.08 in
Wire Size
16 AWG
Overall Diameter
0.080"
Conductor Diameter
0.0508"
Tinned Copper
Jacket Color
Black
Voltage
300V
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
80°C
Stranding
Standards
UL1061
Type
UL1061 Stranded Wire (26/30)
Description
Stranded 16 gauge UL1061 wire is perfect for use inside of computers, control panels, and office equipment, as well as any other general electronics applications requiring 300V and 80 deg C ratings Tinned copper wires provide good electrical connectivity, and the semirigid PVC jacket protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents, all while boasting a thinner overall diameter compared to other 300V hook up wires The wire conforms to UL specifications and provides excellent uniformity for easy processing, stripping, and terminating Remington Industries offers this top grade hookup wire in 10 different colors to help you identify your circuits Choose from black, blue, brown, gray, green, orange, red, violet, white, or yellow We also offer several different spool sizes for your convenience Select this high quality wire today or browse more AWGs with Remington Industries