  • Mfr # 26UL1061STRBLU250
  • Zoro # G607452995
/ea
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Nominal Outside Dia.
0.039 in
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
26UL1061STRBLU250
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Outside Dia.
0.039 in
Wire Size
26 AWG
Conductor Diameter
0.0159"
Overall Diameter
0.039"
Details
Item
Hookup Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
80°C
Standards
UL1061
Type
UL1061 Stranded Wire (7/34)
Description
Stranded 26 gauge UL1061 wire is perfect for use inside of computers, control panels, and office equipment, as well as any other general electronics applications requiring 300V and 80 deg C ratings Tinned copper wires provide good electrical connectivity, and the semirigid PVC jacket protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents, all while boasting a thinner overall diameter compared to other 300V hook up wires The wire conforms to UL specifications and provides excellent uniformity for easy processing, stripping, and terminating Remington Industries offers this top grade hookup wire in 10 different colors to help you identify your circuits Choose from black, blue, brown, gray, green, orange, red, violet, white, or yellow We also offer several different spool sizes for your convenience Select this high quality wire today or browse more AWGs with Remington Industries