  • Mfr # 22UL3173STRBLA1000
  • Zoro # G610059884
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Conductor Material
Copper
Nominal Outside Dia.
0.09 in
Voltage
600V
Conductor Design
Stranded
Wire Size
22 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
22UL3173STRBLA1000
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
1000 ft
Nominal Outside Dia.
0.09 in
Wire Size
22 AWG
Details
Item
Hookup Wire
Conductor Material
Copper
Jacket Color
Black
Voltage
600V
Conductor Design
Stranded
Standards
UL Style 3173
Jacket Material
XLPE
Description
This XLPE 22 AWG UL3173 wire is ideal for use in rugged environments like electric motors & generators, transformer leads, and switchgear & appliance applications. It is also great for general 600V electronics projects where the wire may periodically be exposed to higher temperature elements such as soldering irons, heat guns, or a component/winding baking process. The chemically cross-linked polyethylene jacket provides excellent cut-through and impact resistance, protects the wire against gasoline, chemicals, oils, & solvents, and additionally does not soften or burn when heated. The stranded conductor inside the jacket is made of tinned copper to provide good electrical connectivity. This wire conforms to UL and CSA specifications and provides excellent uniformity for easy processing, stripping, and terminating. Remington Industries offers this top grade hook-up wire in 10 different colors to help you identify your circuits: Choose from black, blue, brown, gray, green, orange, red, violet, white, or yellow. We also offer several different spool sizes for your convenience. Select this high quality wire today or browse more AWGs with Remington Industries.
  • •Conductor: 22 AWG Tinned Copper (0.0254" Diameter)
  • •Insulation: Chemically Cross-Linked Polyethylene (0.030" Thick, 0.090" Overall Diameter)
  • •Type: UL3173 Stranded Wire (7/30)
  • •Rated for 600V and 125°C (257°F)