  • Mfr # 14UL1015STRGRE250
  • Zoro # G401909329
/ea
Free Shipping & Returns
Trade Designation
CSA TEW (UL 1015)
Jacket Color
Green
Nominal Outside Dia.
0.141 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
14UL1015STRGRE250
Nominal Outside Dia.
0.141 in
Wire Size
14 AWG
Wire Diameter
0.0641"
Overall Diameter
0.141"
Trade Designation
CSA TEW (UL 1015)
Jacket Color
Green
Voltage
600V
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C