  • Mfr # 18UL1007STRBLA250
  • Zoro # G401911421
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Jacket Color
Black
Nominal Outside Dia.
0.080 in
Voltage
300V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
18UL1007STRBLA250
Nominal Outside Dia.
0.080 in
Wire Size
18 AWG
Overall Diameter
0.080" Stranded or 0.073" Solid
Wire Diameter
0.0403"
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Jacket Color
Black
Voltage
300V
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C