  • Mfr # 18UL1007STRGRE1000
  • Zoro # G401912312
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Nominal Outside Dia.
0.080 in
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
18UL1007STRGRE1000
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Outside Dia.
0.080 in
Wire Size
18 AWG
Overall Diameter
0.080" Stranded or 0.073" Solid
Wire Diameter
0.0403"
Details
Item
Hookup Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C